Pierwszy biurowiec Programu Fabryka z pozwoleniem na budowę! Urbi Ferro coraz bliżej realizacji.

Spółka Operator ARP otrzymała pozwolenie na budowę nowoczesnego biurowca klasy A w Stalowej Woli. Zgodnie z projektem opracowanym przez krakowską pracownię URBA Architects u zbiegu ulic Floriańskiej i Okulickiego powstanie trzykondygnacyjny obiekt łączący funkcje biurowe i handlowo-usługowe. Trwa postępowanie mające na celu wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji.

Kameralny biurowiec o powierzchni użytkowej pięciu tysięcy metrów kwadratowych powstanie w Stalowej Woli w ramach Programu Fabryka. Urbi Ferro będzie niskim, trzykondygnacyjnym obiektem łączącym różne funkcje – w parterach znajdą się handel i usługi dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta, a na wyższych kondygnacjach nowoczesne powierzchnie biurowe dające duże możliwości aranżacyjne. Zgodnie z założeniem, mają to być przestrzenie dla większych firm lokujących tam swoje siedziby jak i mniejszych najemców, którzy szukają kilkudziesięciometrowych biur.

Urbi Ferro powstanie w centralnej części miasta, w rejonie ulic Okulickiego i Floriańskiej. To działka o atrakcyjnej infrastrukturze komunikacyjnej z szerokim dostępem do usług społecznych i w sąsiedztwie terenu zielonego. Nieruchomość, na której powstanie obiekt wskazał stalowowolski samorząd.

Zgodnie z deklaracją, którą złożyliśmy wiosną tego roku – mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Kolejnym krokiem na drodze ku realizacji tego przedsięwzięcia jest pozyskanie generalnego wykonawcy. Chcemy, by budowa ruszyła jak najszybciej. Naszym planem jest to, by to właśnie w Stalowej Woli powstał pierwszy biurowiec Programu Fabryka spełniający wysokie standardy architektoniczne i techniczne. Co ważne już rozpoczynamy rozmowy z potencjalnymi najemcami  tych powierzchni. Chcemy, by Urbi Ferro było miejscem, w którym biznes czuje się dobrze niezależnie od tego czy jest to duża firma, która ulokuje tu swój oddział czy stawiający pierwsze kroki start up – podkreśla Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP sp. z o.o.

Autorzy projektu czyli krakowska pracownia URBA Architects nie ukrywają, że źródłem inspiracji była dla nich architektura okresu międzywojennego, w którym powstał Centralny Okręg Przemysłowy, którego częścią była właśnie Stalowa Wola.

W naszej opinii udało się zaprojektować obiekt nawiązujący do tradycji modernizmu z akcentami charakterystycznych motywów architektury COP we wnętrzach wspólnych. Budynek jest wyskalowany pod kątem funkcjonowania w mieście Stalowa Wola jak również spełniający optymalne standardy zrównoważonego budownictwa dostosowane do certyfikacji BREEAM. Część nadziemna biurowca wykonana zostanie w technologii prefabrykacji żelbetowej, co znacznie skróci proces realizacji oraz zagwarantuje wysoki standard estetyczny elewacji. Z uwagi na atrialny układ zabudowy oraz wysokość obiektu, będzie dość kameralnym i przyjaznym środowiskiem pracy. Projekt został zrealizowany w 4 etapach wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w ciągu 8 miesięcy.

Z niecierpliwością oczekujemy na start budowy – zaznacza Maciej Kronenberg, wspólnik w pracowni URBA Architects

Elementem wyróżniającym biurowiec będzie centralnie położone patio obsadzone drzewami, tak by stanowiło ono zieloną enklawę wewnątrz budynku. Dodatkowo dla inwestycji przewidziano 133 miejsca parkingowe w garażu podziemnym i na powierzchni wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.